Dom so šmýkačkou

 

Ateliérová tvorba

Autor :  Katarína Kupčuláková

Vedúci  práce : Ing. arch. Stanislav Majcher, PhD.

Miesto : Bratislava. Líščie údolie

Rok :     2011

 

 

Objekt  je navrhovaný do bratislavskej mestskej časti Karlova Ves – Líščie údolie. Pozemok je situovaný  vo svahovitom teréne s okolitou prevažne dvojpodlažnou zástavbou.  Tvar hmoty domu vyplynul z morfológie terénu, kde najvýraznejšou črtou je skĺznutie dennej časti domu o úroveň nižšie.

Koncept  tvoria dve kubusové, ktoré sú spojené širokým schodiskom a šmýkačkou, ktorá pridáva hodnotu vertikálnej komunikácie a vyvoláva prekvapenie, hneď pri vstupe. Dom disponuje troma terasami – átrium, ktoré si vytvára objekt svojím tvarom, terasa do záhrady s bazénom sprístupnená ako z obývačky tak aj z dvora a trávnatá terasa na streche dennej časti, na ktorú možno zísť z nočnej zóny a ďalej pokračovať až k bazénu po exteriérových schodoch.

 

Hmotu možno rozdeliť na tri funkčne odlišné časti. Prvá – vstupná časť – slúži ako prepojenie dennej a nočnej zóny s možnosťou dočasného ubytovanie v priestrannej pracovni orientovanej do átria domu. V nočnej časti sú situované tri spálne a dve kúpeľne, z ktorých každá je orientovaná, podobne ako väčšina domu, do vytvoreného átria. Z týchto miestností je umožnený majiteľom vstup na lodžiu a z nej po exteriérovom schodisku nezatrávnenú strechu dennej časti. Denná zóna je cela otvorená.

Lineárna dispozícia podlažia s osvetlením vytvoreným celoplošným zasklením južnej a átriovej  fasády  rozohráva atmosféru  čistých a príjemných pocitov.

 Fasádu domu tvorí pohľadový betón s veľkými sklenými tabuľami.

Navrhovaný dom nevytvára kontrast  vo svojom okolí, zato je akcentom  vo svojej podstate, detaile a filozofii.

 

 

Zdroj: autor

 

 
Najnovšie články